Our People

With 13 offices in 12 countries our staff are drawn from many countries and cultures. They are however united in their aim to produce innovative scientifically based solutions to the issues of water management and climate change.

AsiaAfricaManagement TeamEmeritus ScientistsAlumni

Headquarters – Sri Lanka

84 staff member(s)

Full Name Designation
Ajantha IhalawelaSenior Software Engineer
Amali DommanigeSenior Officer – WLE Program Support
Ananda DharmasiriElectrical, Air-Conditioning and General Maintenance Technician
Andreas UlrichResearcher: Waste/Sanitation Management
Avinandan TaronResearcher - Investment and Institutional Analyst for RRR Business Development
Birendra GabadamudaligeProgram Officer
Candice PereraAdministrative Officer
Chanchala KariyawasamSenior Program Officer
Chandima GunadasaHead of Library
Chandima SubasingheGIS/RS Analyst
Chris DickensPrincipal Researcher
Claudia SadoffDirector General
David WibergHydro-Informatics Leader (HIL)
Deepa JoshiGender, Youth and Inclusion(GYI) Lead Specialist
Dileka FernandoManager – Business Development
Diluka PiyasenaCommunications Coordinator for Global Water Partnership-South Asia (GWPSAS) Regional Office
Dominique PereraManager – Web Communications
Giriraj AmarnathResearch Group Leader – Water Risks and Disasters (WRD)
Herath ManthrithilakeHead, Sri Lanka Development Initiative
Indika ArulingamResearch Officer (Social Scientist)
Izabella KoziellProgram Director – WLE
Javier Mateo-SagastaSenior Researcher and Coordinator – Water Quality
Julia ComptonHead of Secretariat-WLE Commission on Sustainable Agriculture
Julie van der BliekDirector, Partnership and Knowledge Management
Karthikeyan MatheswaranRegional Researcher - Water Productivity
Kashi KafleResearcher - Economist: Impact Evaluation & Impact Assessment
Kiran ChandrasekharanGIS/RS Specialist
Lal MuthuwattaRegional Researcher – Hydrological Modeling & Remote Sensing
Lisa Maria RebeloPrincipal Researcher - Earth Observation for Sustainable Development
Madushika WijerathneJunior Finance Officer
Mahen ChandrasomaSenior Production Editor
Mahesh JampaniResearcher - Water Quality Modelling (Antimicrobial Resistance)
Mansoor LehResearcher – Spatial Hydrology
Marene AbeysekeraProgram Officer
Marie-Charlotte BuissonEconomist: Impact Evaluation & Impact Assessment Researcher
Mark SmithDeputy Director General - Research for Development
Mark ThomsonHead of Business Development
Matthew McCartneyResearch Group Leader – Sustainable Water Infrastructure & Ecosystems
Menuka SamarasingheInternal Audit Assistant
Michelle NgDigital Innovations Analyst
Mohamed AheeyarResearcher
Naga Manohar VelpuriSenior Researcher-Water Productivity/Spatial Hydrology
Nilanthi JayathilakeResearch Officer – Septage Management & Reuse
Niranga AlahacoonRS/GIS Analyst
Niroshini FernandoCommunications and Knowledge Management Specialist
Nishadi EriyagamaWater Resources Engineer
Nuwan AbeyrathnaGeospatial Programmer / Analyst
Paul EcklyIntegrated Expert – Scaling for Sustainability
Pavithra AmunugamaManager, Publications
Pay DrechselSenior Fellow/Advisor - Research Quality Assurance
Rachael McDonnellStrategic Program Director – Water, Climate Change & Resilience
Rachel von GnechtenResearch Analyst
Rahul BhanDirector – Internal Audit
Ranjith AlankaraGIS/RS Assistant
Rasalingam NagarajahGraphic Designer
Rasika ThushanthaInformation Management Specialist
Roshen RodrigoInternal Auditor
Samanmali JayatillakaAdministrative Officer
Samurdhi RanasingheCommunications Officer
Sandaruwan WickramaSenior Systems Analyst – Web and Information Systems
Sandra RuckstuhlStrategic Partnerships Manager
Sanjiv de SilvaResearcher – Natural Resources Governance
Sarath GunasingheGIS/RS Assistant
Sepali GoonaratneSenior Administrative Officer to Deputy Director General (Research for Development)
Shalini KumaresanManager, DG’s Office
Sharmani GunawardenaSenior Administrative Officer
Sharon PereraSenior Officer – WLE
Shehani Nissanka ArachchilageBudgeting Officer
Shyamali AluthgamageManager – Audit Asia
Simon LanganDirector, Digital Innovation and Country Manager, Sri Lanka
Soumya BalasubramanyaResearch Group Leader - Economics
Stefan UhlenbrookStrategic Program Director – Water, Food & Ecosystems
Sumith FernandoLayout and Graphics Specialist
Surajit GhoshRegional Researcher – Water Risk and Data Sciences Specialist
Tamara JayaratnamHead of Program Management
Tharmananthan RamkumarSenior Database Administrator
Tharuka KapugamageProgram Officer
Thilina Prabhath ParanamanaSoftware Developer
Toby JohnsonHead, Global Communications and Knowledge Management
Toru NakadaInternational Reasearcher
Udana AriyawansaInformation Management Specialist
Upali AmarasingheSenior Researcher
Upamali SurangikaSenior Officer – Strategic Program Support: Promoting Sustainable Growth
Yamuna UdumalagalaInformation Management Specialist

South Asia

Anand

1 staff member(s)

Full Name Designation
Shilp VermaResearcher: Water, Energy and Food Policies

New Delhi

14 staff member(s)

Full Name Designation
Aditi SanjayResearch Officer - Economics
Aditi MukherjiResearch Group Leader – Climate Change, Adaptation and Resilience
Alok SikkaIWMI Representative – India
Anil SinghOffice Assistant
Anoj KumarScientific Officer
Archisman MitraResearcher – Water Resources Economics
Chitra YadavJunior Officer- Administration
Faiz AlamResearcher - Water Resources/Agricultural Water Management
Manoj SinghTransport Assistant
Mansi ChopraAdministrative and Finance Assistant
Nitish KaliaInternal Auditor
Pallavi SahaProject Coordinator and Communications Officer
Sanjay BishtLogistic Support Assistant
Sigtia NirmalAdministrative Coordinator – India Office

Nepal

13 staff member(s)

Full Name Designation
Alok RajouriaResearcher (Social Science)
Devendra GauchanNational Project Manager
Gitta ShresthaSenior Research Officer – Social Equity and Gender Equality
Khem Lal TamangDriver cum Office Assistant
Labisha UpretyResearch Officer - Policy and Water Governance
Luna BharatiPrincipal Researcher-Hydrology and Water Resources
Manita RautProject Coordinator
Manohara KhadkaCountry Representative - Nepal
Om Prasad AcharyaOffice Manager
Ramesh TamangAdministration and Logistics Assistant
Richa GurungAdministrative and Programme Support Officer
Shashwat DhunganaResearch Officer – Water Resources
Vishnu PandeyRegional Researcher - Water and Climate

Pakistan

16 staff member(s)

Full Name Designation
Arif AnwarPrincipal Researcher - Irrigation
Azeem Ali ShahSenior Regional Researcher - Governance of Water Institutions
Kashif HussainSenior Field Officer
Khadija BegumGender and Youth Specialist
Moghis AhmedAccountant
Mohsin HafeezCountry Representative - Pakistan
Muhammad Zain AkbarResearch Officer - Policy and Water Governance
Munawar AwanDriver
Nahyan MirzaCommunications Specialist
Riaz WickyDriver/Office Assistant
Shahbaz SohailOffice Assistant/ Driver
Sumble GhaniRemote Sensing and GIS Officer
Tabrez AhmadAdministrative Officer
Tousif BhattiResearcher Water Management
Umar LiaqatResearcher – Irrigation
Usman Khalid AwanWater Resources Specialist

Southeast Asia

Laos

5 staff member(s)

Full Name Designation
Diana SuhardimanResearch Group Leader – Governance and Gender (GGE
Oulavanh KeovilignavongCountry Manager - Laos
Paul PavelicSenior Researcher – Hydrogeology
Phonethip BanouvongAdministrative Assistant
Viphakone SirivongRegional Office Manager

Myanmar

5 staff member(s)

Full Name Designation
Palal MoetResearch Officer
Petra SchmitterResearch Group Leader - Sustainable and Resilient Food Production Systems
Phay Ko UProject Coordinator
Sonali Senaratna SellamuttuIWMI Representative Southeast Asia and Myanmar
Thandar MyintsoeFinance and Administrative Officer

Central Asia

Uzbekistan

5 staff member(s)

Full Name Designation
Ilhom BabaevAdministrative and Finance Manager
Ilshat TukhvatullinDriver/Office Assistant
Kahramon JumaboevResearcher – Water Management
Oyture AnarbekovCountry Manager/Researcher
Zafar GafurovResearcher – Remote Sensing/ GIS

West Africa – Accra – Ghana

38 staff member(s)

Full Name Designation
Charity Osei-AmponsahResearcher - Project Coordinator
Doreen KufoalorResearch Officer – IFPRI
Ebenezer AboahCleaner/General Maintenance
Edward BoatengCleaner/General Maintenance
Elizabeth AgyeiFinanace Officer – IFPRI
Eric AduAdministrative Officer- Logistics
Eric NarteyResearch Officer, Recycling and Re-use
Esther WahabuResearch Officer - Social Sciences
Everisto MapedzaSenior Researcher - Social and Institutional Scientist
Fatawu UmarDriver/Technician – CIP
Francois MeysembourgIntegrated Expert - Public Private Partnerships
Gideon BadgerDriver
Gladys Baaba ArhinAdministrative Officer – IFPRI
Joseph BoatengCleaner/General Maintenance
Josiane NikiemaResearch Group Leader - Water Pollution and Circular Economy
Joyce StuberCleaner and Office Assistant – CIP
Kweku AhenkoraSweetpotato Research Assistant – CIP
Leticia BoakyeAdministrative and Finance Officer
Lorriene OforiAdministrative & Finance Manager
Martin OforiDriver
Maxwell TwumasiRegional Office IT Support Lead
Olufunke CofieCountry Representative - Ghana
Patience DavorCleaner – General Maintenance (IFPRI)
Peter EdzesiAdministrative and Finance Assistant
Razak AssimahLaboratory and Field Research Technician – CIP
Rebecca AffulProgram Officer
Richard AppohTechnical Support Officer - TAAT Water Enabler Compact
Richard Teku-AmankwaSenior Finance Officer
Sampson DikuDriver (IFPRI)
Sander ZwartCoordinator - TAAT Water Enabler Compact
Sena AmewuResearch Officer – IFPRI
Seth AsanteResearch Officer - IFPRI
Seth NketsiahAccountant - TAAT Water Enabler Compact
Shadrach TweneboahOffice and Laboratory Assistant -CIP
Simon ImoroData Manager/IT Specialist – CIP
Solomie GebrezgabherResearcher – Economics
Thai Thi MinhSenior Researcher - Upscaling Innovations
Thomas TuffourLaboratory Research Technician – CIP

East Africa – Addis Ababa – Ethiopia

15 staff member(s)

Full Name Designation
Alan NicolStrategic Program Leader - Water Growth and Inclusion
Alemseged Tamiru HaileResearcher – Hydrology/Hydrological Modeling
Amare HaileslassiePrincipal Researcher
Aschalew TeshomeAccounting Officer
Birtukan AlelegnOffice Assistant
Dagmawi MelakuResearch Officer II – Agricultural Innovation Systems
Desalegn TegegneResearch Officer II
Eva LudiCountry Representative - Ethiopia
Fitsum HagosSocial Science/Economist
Girma EbrahimRegional Researcher: Hydrogeology and Water Resources
Likimyelesh WoldegiorgisResearch Officer
Mengistu DebelaResearch Officer III
Meron Teferi TayeResearcher - Transitioning Landscapes
Rahel ThirunehProgram Assistant
Wolde BoriResearcher, Land Resources Management

Southern Africa – Pretoria – South Africa

21 staff member(s)

Full Name Designation
Alex SimalabwiGWPSA Regional Executive Secretary (RES)
Andiswa NyongwanaGWP Programme Assistant Coordinator-Water and Climate Change
Andrew TakawiraSenior Programme Manager – GWPSA
Bhekiwe FakudzeResearch Officer - Agricultural Economics
Greenwell MatchayaSenior Researcher - Economics/ReSAKSS Coordinator
Inga Jacobs-MataCountry Representative - South Africa
Jacob GreffithsResearch Officer – Agricultural Economics
Jonathan LautzeResearch Group Leader – Integrated Management of Basins and Aquifers
Julienne Ngo YebgaProgram Officer Monitoring & Evaluation for GWPSA
Karen GunterOffice Manager
Karen VillholthPrincipal Researcher and Coordinator – Groundwater
Kidanemariam TirunehWACDEP Technical Advisor for Eastern and Southern Africa
Loreen KatiyoGWPSA-Africa Transboundary Water Governance and Environmental Specialist
Manuel MagombeyiResearcher – Hydrology/Hydrogeology/Water Resources Management
Mpho NkoanaFinance Clerk
Mphobane Silas RanamaneDriver/Office Assistant
Shamiso KumbiraiSDG Project Officer
Sherwin GabrielScientist II
Sibusiso NhlengethwaResearch Officer – Statistics
Tapiwa MwenifumboGWPSA Regional Finance and Administration Specialist
Wanda Golden HlaseFinancial Officer

Middle East and North Africa – Cairo – Egypt

7 staff member(s)

Full Name Designation
Adham BadawyNational Research Officer – Water Accounting and Productivity
Amgad ElmahdiRepresentative, MENA Region
Dina El-GhanamExecutive Assistant – IWMI MENA Office
Maha Al-Zu’biResearcher – Agricultural Water Solutions
Marwa AliResearch Officer - Water Resources Management & Accounting
Nafn AmdarResearch Officer
Nisreen LahhamProject Manager for Wastewater Reuse in the MENA Region
10 staff member(s)
Full Name Designation
Alan NicolStrategic Program Leader - Water Growth and Inclusion
Claudia SadoffDirector General
Izabella KoziellProgram Director – WLE
Julie van der BliekDirector, Partnership and Knowledge Management
Mark SmithDeputy Director General - Research for Development
Pay DrechselSenior Fellow/Advisor - Research Quality Assurance
Rachael McDonnellStrategic Program Director – Water, Climate Change & Resilience
Simon LanganDirector, Digital Innovation and Country Manager, Sri Lanka
Stefan UhlenbrookStrategic Program Director – Water, Food & Ecosystems
Syon NiyogiCorporate Services Director
7 staff member(s)
Full Name Designation
Barbara van KoppenEmeritus Scientist
Bharat SharmaEmeritus Scientist
Chu Thai HoanhEmeritus Scientist
Madar SamadEmeritus Scientist
Palanisami KuppannanEmeritus Scientist
Priyanie AmerasingheEmeritus Scientist
Tushaar ShahEmeritus Scientist

Visit the IWMI Alumni website to connect with past & current staff as well as board members.

http://alumni.iwmi.org/